איטום תחת מי תהום

חברת א. הלפרן מתמחה בביצוע פרויקטים מורכבים של איטום חיצוני ופנימי של מבנים בפני חדירת מי תהום הדורשים מומחיות וטכניקת עבודה מקצועית בסטנדרט גבוה .                                    

מדוע לאטום מבנה תחת מי תהום? 

בעת חפירת מרתף, חניון וכדומה מגיעים לעיתים למי התהום או למפלס מי הים. כשל בשכבת האיטום של  קירות ורצפות תת קרקעיות באזורים עתירי מי-תהום, מועד לחדירתם אל תוך המבנה. בנוסף, קירות המבנה הנמצאים במגע עם קומת הקרקע, חשופים לנזקי הצפה ורטיבות, בכללם: בלאי מואץ של חומרי הבניה לרבות פגיעה בתפקוד ויציבות המבנה והקונסטרוקציה, התפוררות, סדקים, התקלפות, כתמי רטיבות ועובש, הפחתה בכושר הבידוד התרמי של חומרי בידוד, נזק לריהוט וציוד כתוצאה מרטיבות ונזק בריאותי כתוצאה מחשיפה מתמשכת לסביבה לחה ורטובה.

שיטות וחומרי עבודה

שיטת הדיפון– בניית קירות היקפיים ורצפת המרתף כתשתית לאיטום באמצעות התזת בטון רזה, פריסת יריעות פוליאתילן לאיטום על גבי שכבת הבטון הרזה האופקית והמוחלקת, ויציקת שכבת בטון נוספת עליהן. את איטום הרצפה האופקי ממשיכים מעבר לקו הקירות החיצוניים, כדי לחברו עם איטום הקירות האנכי, וליצור שכבת איטום רצופה בין הרצפה והקירות.

שיטת הדיפון מסייעת למנוע את קריסת מבנה המרתף בעת המפגש עם מפלס מי התהום במהלך החפירה וה"השפלה" (שאיבת המים להורדת המפלס), שמתבצע באמצעות סיכות לאורך כל העבודה. במרתף "טבול" בו מפלס המים עולה בהדרגה מעת לעת, מעריכים את לחץ המים העתידי, לפי טון מים לכל מטר, ומבצעים איטום דיפון, שיאפשר למבנה המרתף לעמוד בלחץ המים לאורך זמן, ולמנוע חדירת או נזילת מים לחלקו התחתון של המבנה.                                         

פרויקטים לדוגמה

  • בית החולים רמב"ם, חיפה – איטום מרתף בעומק של 7 מטר, עם שטח רצפה של 20,000 מ"ר וקירות בהיקף של 10,000 מ"ר.
  • מגדל סוטין, תל אביב – איטום מרתף בעומק של 6 מטר ובהיקף של 3,500 מטר